Milí žáci,
pokud jste si našli cestu až na stránky Biodiverzita by Veolia, pravděpodobně vám není lhostejná budoucnost celé naší planety. Zde totiž Veolia sdružuje informace o tom, jak sama pomáhá a angažuje se ve snaze zachovat biodiverzitu.
Co je biodiverzita?
Biodiverzita označuje biologickou rozmanitost živých organismů a ekosystémů na Zemi. Biodiverzita může mít globální či lokální charakter, lze se tak zabývat rozmanitostí v celosvětovém měřítku, ale i biodiverzitou ve vašem parku či lese nedaleko vašeho bydliště.
Proč by mě to mělo zajímat?
Biodiverzita není žádný výmysl vědců, je všude kolem nás. Lze ji zkoumat na souši i ve vodě, pod mikroskopem i za pomoci dalekohledu. Zajímat by vás měla ze dvou důvodů:
- Studium biodiverzity je fascinujícím výletem do světa živočichů a organizmů, které s námi sdílejí přírodní bohatství i životní prostor. Pomůže vám uvědomit si, že člověk není zdaleka jediným obyvatelem planety Země a že je třeba myslet i na další živočišné druhy.
- Boj za zachování biodiverzity přitom není jen záležitostí ekologů a ochránců přírody, týká se každého z nás, protože biologická rozmanitost udržuje stabilitu ekosystémů, protože bez ní by naše společnost neexistovala tak, jak ji známe dnes. Nevěříte? Přesvědčíme vás na následujících příkladech.
Efekt motýlích křídel v praxi
Se ztrátou biodiverzity přicházíme nejen o krásy živé přírody, ale i stabilitu ekologických procesů a systémů. Vyhynutí některého z živočišných druhů nebo naopak uvedení exotických druhů do jiného, než jejich přirozeného prostředí nás může ovlivnit více, než by se na první pohled mohlo zdát: ničením živé přírody a snižováním biodiverzity tak ohrožujeme hlavně sami sebe. Tři příklady z praxe:
- Houby a bakterie
Spousta lidí vám řekne, že houby nejí a bakterie jsou „zlé“, nevidí důvod je chránit, protože věci nevnímají z širší perspektivy. Houby a bakterie totiž zajišťují rozkládání organických zbytků, čímž zúrodňují půdu. Bez nich by extrémně poklesla úrodnost zemin, které jsou stěžejní pro zemědělskou produkci. V důsledku toho by lidstvu v některých částech planety hrozil akutní hladomor, což by mohlo vést k úbytku celosvětové populace, nepokojům i stěhování národů.
- Hmyz
Ani hmyz mnozí nepovažují za adekvátní prototyp obyvatele planety Země. Jenže celá řada druhů hmyzu zajišťuje opylování hospodářských plodin. Bez něj by taktéž poklesla zemědělská produkce.
- Ryby
Řada rybích populací (např. lososa obecného) čelí ohrožení z důvodu nadměrného rybolovu i znečištění. To má dopady ekonomické (zakládání rybích farem, cena ryb…), zdravotní (vlivem znečištění v sobě ryby kumulují nadměrné množství těžkých kovů), ale i sociální. Při nedostatku ryb bude třeba hledat alternativní zdroje obživy, které vědci spatřují například v hmyzu.
Věděli jste, že…
… úbytek biodiverzity je díky lidské činnosti v současné době 100 až 1000krát rychlejší, než kdyby byl způsoben pouze přírodními procesy?
…oceány pokrývají zhruba 70 % povrchu planety Země?
…od roku 1600 do roku 2000 vymřelo podle zaznamenaných údajů asi 500 druhů živočichů a kolem 600 druhů rostlin. Vezmeme-li ovšem v potaz, že jsme zatím stihli zmapovat jen asi desetinu druhů, je reálné předpokládat, že skutečné číslo vyhynulých druhů v tomto časovém úseku bude někde k 10 000.
…červený seznam IUCN eviduje celosvětově téměř 20 tisíc druhů živočichů a rostlin ohrožených vyhynutím, z živočichů je to 21% savců, 12 % ptáků, 31 % plazů, 30 % obojživelníků a 37 % ryb?
…tropických deštných pralesů bylo na počátku 20. století 16 milionů km² a mokřadů 8,9 milionů km² a dnes je to u obou méně než polovina? Každoročně přitom přicházíme zhruba o 0,4 % tropických deštných pralesů a 0,2 % mokřadů.
…tropické oblasti jsou domovem pro 50-90 % světové populace rostlin a živočichů?
Co biodiverzitu ohrožuje?
- Lidská činnost
- Degradace a ztráta biotopů (přirozených životních prostředí rostlin a živočichů)
- Dovoz exotických druhů do jiného, nepůvodního ekosystému
- Nadměrné využívání a vyčerpávání přírodních zdrojů (rybolov, těžba apod.)
- Znečištění a nemoci
- Klimatické změny (těm padají ve velkém za oběť např. korálové útesy)
Co můžete udělat pro zachování biodiverzity vy sami?
- Začít sami od sebe, chovat se odpovědně vůči životnímu prostředí
- Zkoumat alternativní zdroje energie
- Podporovat ekologické zemědělství a další přístupy šetrné k životnímu prostředí
- Nedovážet exotické druhy zvířat do nepůvodního prostředí